Zadanie domowe na 18 maja

Zadanie domowe – listy do powstańców warszawskich w 80-tą rocznicę Powstania Warszawskiego

W następnym tygodniu w klasie będziemy pisać listy do powstańców warszawskich. Jako zadanie domowe napiszcie brudnopis takiego listu (listy będziemy na czysto pisać w klasie). Przygotujcie też sobie elementy graficzne do swoich listów (zastanówcie się, jak je ozdobicie – motyw kotwicy Polski Walczącej? Polskiej flagi lub godła? Mapa Warszawy? Powstańcza opaska?)

Uwaga: “this is not a drill” – Wasze listy naprawdę zostaną przekazane żyjącym jeszcze uczestnikom Powstania (mają oni dziś po 90-100 lat!). Zastanówcie się więc, co chcielibyście przekazać starszym ludziom, którzy będąc dziećmi lub nastolatkami, brali udział w Powstaniu.

Listę adresatów znajdziecie tutaj, wraz z linkami do ich historii (i czasem nagranych z nimi wywiadów). Proszę wpiszcie swoje imię koło imienia i nazwiska osoby, do której chcecie napisać swój list.

Zanim zaczniecie pisać, proszę przeczytajcie artykuł o dzieciach walczących w Powstaniu Warszawskim i obejrzyjcie:

  • Film Muzeum Powstania Warszawskiego “There is a City” (1:32)
  • Film z koncertu “Nie-zakazanych piosenek” na placu Piłsudskiego w Warszawie w 75-tą rocznicę powstania (obejrzyjcie parę minut filmu – zobaczcie, ile osób – w tym ja z rodziną – zgromadziło się, by wspólnie uczcić pamięć powstańców i śpiewać powstańcze piosenki)
  • Trailer filmu Muzeum Powstania Warszawskiego “City of Ruins” (0:45)
  • Możecie też przejrzeć (po angielsku) stronę http://warsawrising.eu/

List powinien zawierać:

  • Kilka zdań wstępu o autorze (jak się nazywasz i ile masz lat; do której klasy/szkoły uczęszczasz – polskiej i amerykańskiej)
  • Przejście do tematu: czy interesujesz się historią, czy słyszałeś/czytałeś o Powstaniu Warszawskim (na przykład pani w szkole opowiadała o powstaniu, obejrzałeś film o powstaniu, przeczytałeś książkę; może nawet byłeś w Polsce 1 sierpnia i widziałeś, jak o godzinie 17:00 zaczynają wyć syreny, zamiera ruch uliczny i wszyscy stają na minutę, by uczcić pamięć powstańców?)
  • Twoje przesłanie do adresata: dlaczego do niego piszesz? Co chcesz mu przekazać? (Wdzięczność? Szacunek?) Czy są jakieś pytania, które chciałbyś mu zadać? Czy może chciałbyś podzielić się swoimi przeżyciami lub przemyśleniami? Może macie coś wspólnego (pochodzenie, zainteresowania?)? Czy powstaniec, do którego piszesz, jest dla Ciebie przykładem (czego?)? Czy motywuje Cię do czegoś? Czy czytając o nim/słuchając z nim wywiadu, dowiedziałeś się czegoś nowego i ważnego o Powstaniu, o historii Polski? Może nawet o sobie?
  • Zakończenie: czy masz jakieś końcowe refleksje na temat Powstania Warszawskiego i tego, dlaczego/jak o nim pamiętamy? Tu możesz też (jeszcze raz) podziękować adresatowi za jego uczestnictwo/walkę w Powstaniu.