Klasa VIII – zadanie domowe na 21 października

Język polski (“Język polski. Klasa 8”)

 1. Przeczytaj materiał na str. 35 (Warto wiedzieć – o Stefanie Starzyńskim) i napisz dwa zdania o tym, co najbardziej zapadło Ci w pamięć na temat:

  1. Samego Starzyńskiego

  2. Przedwojennej Warszawy

 2. W klasie czytaliśmy ostatnie radiowe przemówienie prezydenta Starzyńskiego do broniących się warszawiaków z 23 września 1939 r.  Przeczytaj jeszcze raz to przemówienie w domu (str. 29). Przeczytaj też uważnie tekst z omówieniem przemówienia jako formy wypowiedzi na str. 36-37, a następnie zrób w książce ćwiczenia 1 i 2 na str. 37.

 3. W przyszłą sobotę w szkole obchodzimy Polonijny Dzień Dwujęzyczności. Z tej okazji, korzystając ze wskazówek z podręcznika (zadanie nr 2 powyżej), napisz własne przemówienie do młodszych kolegów z naszej szkoły, w którym:

  1. Opowiesz o korzyściach z nauki języka polskiego

  2. Użyjesz anegdotki/przykładu ze swoich doświadczeń z polskiej szkoły, która może przekonać młodszych kolegów, dlaczego warto chodzić do polskiej szkoły i/lub uczyć się polskiego.

Pamiętaj, aby użyć odpowiedniej struktury tekstu przemówienia (apostrofa, wstęp, rozwinięcie z argumentami i przykładami oraz zakończenie z bezpośrednim apelem do słuchaczy). Użyj przynajmniej jednego pytania retorycznego oraz kilku zdań wykrzyknikowych.

Historia

 1. Przejrzyj infografiki IPN o przygotowaniach do II wojny światowej:

  1. Droga do wojny: 1918-1939 (przeczytaj dolną część infografiki, której nie omawialiśmy w klasie)

  2. Wrzesień 1939 

  3. A więc wojna!

  4. Obrona przed niemiecką agresją (4-16 września)

  5. Sowiecka agresja na Polskę

  6. Walka na dwa fronty

 2. Przeczytaj rozdział 2 w podręczniku historii (“Wojna obronna w 1939 roku”, str. 22-28).

 3. Wybierz jedną bitwę lub wydarzenie z wojny obronnej 1939 r. (np. obrona Warszawy, obrona Helu, Westerplatte, bitwa nad Bzurą, bitwa nad Wizną, Modlin)  i opisz je w 3-5 zdaniach (kto walczył z kim, gdzie, w jakich warunkach, o co, z jakim rezultatem).