Zadanie domowe na 21 maja – klasa VI

Na nastepne zajecia prosze przyniesc wszystkie podręczniki i wszystkie wypożyczone książki z biblioteki!
Mamy dwa zadania domowe przed ostatnim dniem szkoły:

1. Jakie jest Wasze najlepsze wspomnienie z tego roku szkolnego? Narysuj i podpisz na białej kartce papieru (z Waszych odpowiedzi zrobimy collage na nasz plakat klasowy).
  2. Przejrzyj jeszcze raz zestawienie faktów na temat Polski Piastów i Jagiellonów oraz swoje notatki z ostatniej lekcji (podobne podsumowanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów). Napisz w zeszycie pytanie typu “Co by było gdyby…?” i kilka spekulacji na temat tego, jak inaczej mogłaby w związku z tym przebiec historia Polski.
    Przykład:
    Co by było, gdyby Konrad Mazowiecki nie sprowadził w 1226 roku do Polski Krzyżaków?
    – Polska nie miałaby śmiertelnego wroga w XIV-XVI wieku
    – Polska nie połączyłaby się z Litwa; nie powstałaby Rzeczpospolita Obojga Narodów i Polska byłaby średniej wielkości państwem europejskim
    – Nie powstałyby Prusy jako państwo – Niemcy mogłyby być zjednoczone przez inne państwo i zjednoczone Niemcy miałyby zupełnie inny charakter; więc może nie byłoby wojen światowych w XX wieku.

A więc – puść wodze wyobraźni i pomyśl na przykład:
    – Co by było, gdyby Mieszko I przyjął chrześcijaństwo ze wschodu, tak jak Włodzimierz I na Rusi Kijowskiej?
    – Co by było, gdyby Jadwiga nie wyszła za Jagiełłę, tylko za Wilhelma Habsburga?
    – Co by było, gdyby Krzyżacy zwyciężyli pod Grunwaldem w 1410 roku?
    – Co by było, gdyby Polacy i Litwini w pełni pokonali Krzyżaków po bitwie pod Grunwaldem, zdobywając Malbork i kompletnie łamiąc potęgę Zakonu?
    – Co by było, gdyby Zygmunt August nie doprowadził do podpisania Unii Lubelskiej w 1569 roku i Polska i Litwa nie byłyby połączone unią realną w momencie śmierci króla trzy lata później?
    – Co by było, gdyby Zygmunt III Waza zgodzil sie osadzic na moskiewskim tronie swojego syna Władysława (późniejszego króla Polski), zgadzając się na jego przejście na prawosławie?
    – Co by było, gdyby Polacy ugodzili się z Kozakami na samym początku Powstania Chmielnickiego w 1648 roku?
    – Co by było, gdyby szlachta nie przyjęła zasady liberum veto?
    – Co by było, gdyby król Stanisław August Poniatowski nie przystąpił do Konfederacji Targowickiej przed drugim rozbiorem Polski w 1793 roku?
    – Co by było, gdyby w 1794 roku Tadeuszowi Kościuszce udało się poderwać do powstania chłopów i stworzyć oddziały Gwardii Narodowej na wzór amerykańskiej milicji w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych?
    – Co by było, gdyby… (pytań jest mnóstwo – jakie będzie Twoje?)