Religia
- Przeczytaj wybraną historię biblijną, narysuj ją i opisz w trzech zdaniach.
- Wybierz postać świętego z listy, poszukaj informacji na jego temat. Przygotuj o wybranym świętym krótką notatkę w zeszycie (do 5 zdań).
Święci do wyboru:
- Carl Acutisa
- Stanisław Kostka
- Faustyna Kowalska
- Maksymilian Kolbe
- Rafał Kalinowski
Język polski
Na lekcji czytaliśmy “Tak bardzo pragnąłem…” według noweli Henryka Sienkiewicza Janko Muzykant (podręcznik, str. 28). Napisz krótkie wypracowanie (3-5 zdań, w tym przynajmniej jedno złożone) na jeden z następujących tematów:
- Janko Muzykant to przykład literatury polskiej okresu pozytywizmu. Pisarze pozytywistyczni głosili idee pracy organicznej i “pracy u podstaw” (społeczeństwo w ich założeniu funkcjonuje jak organizm, który jest zdrowy, gdy wszystkie jego narządy – części składowe – są zdrowe; należało więc działać na rzecz najbardziej zaniedbanych warstw społecznych i dbać o ich rozwój i edukację). Opisz, w jaki sposób Janko Muzykant wplata się w nurt literatury pozytywizmu. Co piętnuje w swojej noweli Sienkiewicz? Jak myślisz, jakie odczucia i reakcje chce wywołać w czytelnikach?
- “Janko Muzykant” funkcjonuje w dzisiejszej polszczyźnie jako określenie zmarnowanego młodego talentu, który nie miał okazji się rozwinąć ze względu na swoje pochodzenie społeczne. Czy według Ciebie sytuacja uzdolnionych dzieci w XXI wieku różni się od tej opisywanej przez Sienkiewicza w Janku Muzykancie? Co się zmieniło od XIX wieku? A co nadal jest podobne?
Uwaga: zdania złożone składają się z minimum dwóch zdań połączonych spójnikami:
- Łączne: …i…/ … oraz…/ …jak również…
- Rozłączne (wykluczają się nawzajem): albo…/lub…
- Zależność w czasie: zanim…/ najpierw… a potem…/po tym gdy…
- Zależność przyczynowo-skutkowa: ponieważ… / dlatego że…/ ze względu na…/ więc…
- Porównanie – kontrast: ale…/…a za to…/ w przeciwieństwie do…/ chociaż…, to…
- Porównanie – podobieństwo: tak jak…/ podobnie do…
Historia
Przeczytaj wydruki z atlasu geograficznego otrzymane w klasie (reformacja w Europie i Polsce, religijny podział Europy, gospodarka Europy w XVI w. i ku Rzeczypospolitej Obojga Narodów), a także przejrzyj podręcznik do historii (str. 24 na temat tolerancji religijnej w renesansowej Polsce; str. 30-35, rozdział o demokracji szlacheckiej). Odpowiedz krótko na następujące pytania (może być po jednym zdaniu, ale podaj w nim przynajmniej jeden fakt/przykład na poparcie Twojego argumentu):
-
- Czym różniła się Polska pod panowaniem ostatnich Jagiellonów, a następnie Rzeczpospolita Obojga Narodów, od większości państw europejskich XVI wieku pod względem stosunków religijnych?
- Co wyróżniało Rzeczpospolita Obojga Narodów od wszystkich ówczesnych państw europejskich pod względem ustroju politycznego?
- Czym zaczęła się różnić gospodarka Polski od gospodarki Europy Zachodniej w XVI wieku?
Geografia – zadanie dodatkowe dla odważnych
Wypisz po angielsku nazwy znanych Ci państw europejskich (jest ich sporo, bo 44!). Obok napisz ich polskie nazwy. Podkreśl nazwy (7) państw o większej liczbie ludności niż Polska (ok. 38 mln.). Czy wiesz, że w Europie jest też pięć miniaturowych państw z liczbą ludności poniżej 100 tys.? Jeśli znasz ich nazwy, zaznacz je gwiazdką.